#قوانین کار و تامین اجتماعی#
255 subscribers
140 photos
16 videos
46 files
43 links
اشتغال؛کارآفرینی و روابط کار
ادمین:
@kardan135510
@kardan1378 مشاوره
تلفن هماهنگی:
09130291577
@kardan1378
Download Telegram
دیه هر عضو بدن انسان چند است؟

🔹 زبان ۹۰۰ میلیون تومان!


اطلاعات مفید از قانون کار،بیمه و مالیات

@kardankaryabi
سوال از شما پاسخ از ما :

1-شرایط پرداخت حق اولاد.
2- تعداد فرزندان مشمول پرداخت حق اولاد
3- تفاوت داشتن یا نداشتن فرزند دختر در پرداخت حق اولاد
4-تعلق گرفتن یا نگرفتن حق اولاد به کارگران خانم
5-مبلغ حق اولاد
6-پیش بینی یا عدم پیش بینی حق همسر برای کارگران
مورد سوال است؟

پاسخ:
1_بموجب مواد 85 و86 قانون تامین اجتماعی حق اولاد(عائله مندی) به کارگری تعلق می‌گیرد که 720 روز سابقه پرداخت بیمه به تامین اجتماعی داشته باشد و فرزند زیر 18 سال داشته باشد مگر فرزندی که مشغول تحصیل تمام وقت است یا معلول است وامکان اشتغال ندارد.
2- بموجب ماده واحده اصلاح قانون تنظیم جمعیت وخانواده مصوب 1392،محدودیت دو فرزند مندرج در قانون تامین اجتماعی برداشته شد. لذا تعداد فرزندان مشمول پرداخت حق اولاد محدودیت ندارد.
3- بین فرزند دختر و پسر هیچ تفاوتی در قانون برای پرداخت حق اولاد وجود ندارد واینکه حق اولاد دختر تا زمان ازدواج پرداخت شود، صحیح نیست.
4- بین کارگران مرد و زن در پرداخت حق اولاد تفاوتی وجود ندارد. حتی اگر زوجین در یک کارگاه شاغل باشند با دارا بودن شرایط، هر دو مشمول پرداخت حق اولاد خواهند بود.
5- مبلغ حق اولاد برای هر فرزند به ازای هر ماه برابر با سه روز حداقل مزد روزانه مصوب شورایعالی کار میباشد.
6-حق همسر برای مشمولین قانون کار پیش بینی نشده است.



اطلاعات مفید از قانون کار،بیمه و مالیات

@kardankaryabi
سؤال :
در برخی کارگاه‌ها، کارفرمایان مبلغی را به عنوان اضافه کار ثابت یا مقطوع بدون انجام اضافه کاری به کارگران پرداخت می کنند، آیا این مبالغ بخشی از مزد محسوب می شود یا خیر؟

پاسخ:
پرداخت اضافه کار منوط به رعایت ماده 59 قانون کار است، یعنی موافقت کارگر و انجام کار مازاد بر ساعت کار قانونی(هفت ساعت و بیست دقیقه) و پرداخت چهل درصد اضافه بر مزد برای هر ساعت. لذا اضافه کاری پرداختی در سؤال مطروحه، بدون انجام اضافه کار، چنانچه مستمر و هر ماهه بصورت مقطوع  و ثابت و برای ترمیم مزد در ساعت عادی کار و بدون تایید مافوق پرداخت گردد، جزء مزد محسوب می شود ولی اگر همین پرداخت(حتی در صورت عدم انجام اضافه کاری) منوط به تایید هر ماهه مافوق باشد یا به نحوی، مافوق، پرداخت را به بهره وری و افزایش تولید وکاهش ضایعات مرتبط کند، این پرداخت تشویقی بخشی از مزد نیست. رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شماره 234 مورخ 1388/3/17 نیز  اینگونه پرداخت‌های اضافی از بابت احسان وتشویق کارگران را بخشی از مزد نمی داند.



اطلاعات مفید از قانون کار،بیمه و مالیات

@kardankaryabi
محاسبه سن بازنشستگی در قانون جدید


اطلاعات مفید از قانون کار،بیمه و مالیات

@kardankaryabi
سلام
میخوام بهتون یک برنامه معرفی کنم که وقتی نیاز به نظافتچی، تعمیرکار، نقاش و ... دارید، راحت متخصصش رو پیدا کنید.
فقط کافیه اپلیکیشن "خدمت از ما" رو دانلود کنید 👇
https://app.khedmatazma.com/user-invitations?u=09134051577
🔢فرمول محاسبه جمعه کاری

🔴 @kardankaryabi
مقدمه توجیهی جهت حق اولاد :

نظر به اینکه به موجب بند (۱) ماده (۸۶) قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴، یکی از شرایط پرداخت کمک عائله مندی آن است که بیمه شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه به مدت (۷۲۰) روز کار را داشته باشد و باتوجه به اینکه عدم پرداخت حق بیمه به میزان یاد شده منجر به محرومیت کارگران فاقد سابقه بیمه‌ای مذکور شده و این حکم قانونی، مغایر بند (۸) سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی و بند (۲) سیاست‌های کلی جمعیت می‌باشد، لایحه زیر به منظور انطباق با مفاد ماده (۷۳) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۴۰۰ و رفع برخی محدودیت‌های مربوط به پرداخت حق عائله مندی به کارگران، برای انجام تشریفات قانونی مربوط ارایه می‌شود:
لایحه اصلاح ماده ۸۶ قانون تأمین اجتماعی
ماده واحده- صدر و بند (۱) ماده (۸۶) قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ به شرح زیر اصلاح می‌شود:
«ماده ۸۶- کمک هزینه عائله مندی برای همه فرزندان بیمه شده پرداخت می شود مشروط بر آنکه:

بیمه‌شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه (۳۰) روز کار را داشته باشد.»


@kardankaryabi
سوال:
نحوه محاسبه مطالبات مربوط به مرخصی استحقاقی کارگران چگونه است؟

پاسخ :
در محاسبه مطالبات مربوط به مرخصی استحقاقی کارگران موضوع ماده 71 قانون کار، تمام پرداخت‌هایی که در روزهای کاری به کارگر تعلق می‌گیرد (از قبیل مزد و بن و حق مسکن و حق اولاد) به استثنای مزایایی که پرداخت آن مستلزم حضور در محل کار است (مانند ایاب و ذهاب و حق نهار)، منظور می‌شود.



@kardankaryabi
سؤال:
افرادی مانند مدیرعامل، اعضای هیات مدیره اشخاص حقوقی، یا اعضای هیات مدیره یا اعضای هیات رئیسه اتحادیه ها و مجامع امور صنفی مشمول قانون کار هستند؟

پاسخ :
مدیرعامل و اعضای هیات مدیره با توجه به مقررات قانون تجارت و فقدان رابطه دستوری(تبعیت حقوقی) موضوع مواد 2و 3 قانون کار و اعضای هیات مدیره و هیات رئیسه اتحادیه ها و مجامع امورصنفی با توجه به تبصره ماده 75 قانون نظام صنفی، با توجه به ماهیت کار خود بابت دریافتی هایی که در ازای عضویت در هیات مدیره یا هیات رئیسه دارند، مشمول قانون کار و تامین اجتماعی نیستند. قابل ذکر است چنانچه این قبیل افراد، به کار و امور دیگری خارج از وظایف ناشی از عضویت هیات مدیره یا هیات رئیسه اشتغال داشته باشند، بابت اشتغال به آن امور کارگر محسوب می‌شوند.

@kardankaryabi
کارگر برای مطالبه سنوات بر مبنای ۴۵ روز، فقط یک هفته فرصت دارد

بر اساس رای جدید هیات تخصصی کار، بیمه و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری، کارگر برای مطالبه سنوات در زمان حکم بازگشت به کار تنها یک هفته فرصت دارد.

🔹️ به موجب دادنامه شماره ۱۴۰۲۳۱۳۹۰۰۰۲۱۲۳۰۹۰ مهلت مقرر در ماده ۱۱۱ آیین دادرسی کار ابطال نشد.
بر این اساس در صورت صدور حکم بازگشت به کار از طرف هیأت حل اختلاف، چنانچه کارگر بخواهد از حق مقرر در تبصره ماده ۱۶۵ قانون کار استفاده نماید، باید ظرف مدت یک هفته از تاریخ ابلاغ رأی، دادخواست خود را تقدیم هیأت تشخیص کند. چرا که جلوگیری از اخلال در فعالیت کارگاه­‌ها ایجاب می‌کند که ظرف مهلت معینی تکلیف بازگشت یا عدم بازگشت کارگر اخراج شده ( که اخراج وی غیرقانونی تشخیص داده شده است) مشخص گردد، لذا تعیین مهلت از این حیث اجتناب‌ناپذیر می­باشد.


کارگر برای مطالبه سنوات بر مبنای ۴۵ روز، فقط یک هفته فرصت دارد

بر اساس رای جدید هیات تخصصی کار، بیمه و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری، کارگر برای مطالبه سنوات در زمان حکم بازگشت به کار تنها یک هفته فرصت دارد.

🔹️ به موجب دادنامه شماره ۱۴۰۲۳۱۳۹۰۰۰۲۱۲۳۰۹۰ مهلت مقرر در ماده ۱۱۱ آیین دادرسی کار ابطال نشد.
بر این اساس در صورت صدور حکم بازگشت به کار از طرف هیأت حل اختلاف، چنانچه کارگر بخواهد از حق مقرر در تبصره ماده ۱۶۵ قانون کار استفاده نماید، باید ظرف مدت یک هفته از تاریخ ابلاغ رأی، دادخواست خود را تقدیم هیأت تشخیص کند. چرا که جلوگیری از اخلال در فعالیت کارگاه­‌ها ایجاب می‌کند که ظرف مهلت معینی تکلیف بازگشت یا عدم بازگشت کارگر اخراج شده ( که اخراج وی غیرقانونی تشخیص داده شده است) مشخص گردد، لذا تعیین مهلت از این حیث اجتناب‌ناپذیر می­باشد.


@kardankaryabi
⭐️همه چیز در خصوص حق اولاد


سؤال : کارگری که فرزند خواندگی کودکی را برابر مقررات به عهده گرفته است، آیا حق اولاد به خاطر فرزند خوانده به وی تعلق می گیرد؟

پاسخ: بموجب ماده 21 قانون حمایت از کودکان ونوجوانان بی سرپرست وبد سرپرست مصوب 1392، شخص سرپرست از حمایت‌های حق اولاد برخوردار است.



سؤال : کارگری که حق‌اولاد دریافت می‌کند، پس از رسیدن فرزندش به سن 18 سال و عدم تحصیل، حق اولاد قطع می‌شود، پس از یکسال مجددا فرزند کارگر، ادامه تحصیل می‌دهد، آیا مجددا حق اولاد برقرار می‌شود یا خیر؟

پاسخ : در صورت فقدان شرایط پرداخت حق اولاد از قبیل شرط اشتغال به تحصیل و قطع حق اولاد، چنانچه شرایط قانونی مانند ادامه تحصیل مجددا محقق شود، حق اولاد مجددا برقرار خواهد شد.




سوال: در حال حاضر بموجب ماده 86 قانون تأمین اجتماعی، برای تعلق حق اولاد به کارگران 720 روز سابقه پرداخت حق بیمه الزامی است، این مقررات با سیاست‌های کلی جمعیت در تناقض نیست؟

پاسخ : این شرط با بند 2 سیاست‌های کلی جمعیت و بند 8 سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی در تعارض است و موجب محرومیت کارگران فاقد سابقه 720 روز حق بیمه شده، لذا لایحه اصلاح ماده 86 قانون تأمین اجتماعی در تاریخ 1402/9/20 طی شماره 59813/17598توسط دولت به مجلس جهت تشریفات قانونی تقدیم شده که بموجب آن سابقه 720 روز به 30 روز کاهش یافته است و در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی لازم الاجرا خواهد شد.



سوال: کارگران شاغل تا چند فرزند مشمول دریافت حق اولاد می‌شوند؟

پاسخ : بموجب ماده 86 قانون تأمین اجتماعی، والدین شاغل (اعم از پدر یا مادر) صرفاً تا دو فرزند(اعم از پسر یا دختر) را مشمول دریافت حق اولاد دانسته است لیکن بموجب ماده واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مصوب1392/3/20،محدودیت مذکور ملغی و کارفرمایان مکلفند با احراز سایر شرایط مقرر در ماده 86 قانون تأمین اجتماعی، به کارگران خود به ازای هر فرزند و بدون محدودیت در تعداد فرزندان، حق اولاد پرداخت نماید.



سؤال : آیا حق اولاد به بانوانی که با همسرشان در یک کارگاه اشتغال دارند، تعلق می گیرد یا نه؟

پاسخ: بموجب ماده 86 قانون تامین اجتماعی حق اولاد(عائله مندی) به کارگرانی که 720 روز سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی دارند و فرزند زیر 18 سال دارند تعلق می گیرد، لذا بین بانوان و آقایان تفاوتی نیست و اشتغال زوجین در یک کارگاه نیز مانع پرداخت حق اولاد به هر دو نفر نخواهد شد.


سوال: کارگری فرزند دختر بالای 18 سال دارد که هنوز ازدواج نکرده است، حق اولاد تا زمان ازدواج دختر، تعلق می‌گیرد یا خیر؟ پاسخ : با توجه به ماده 86 قانون تأمین اجتماعی، حق اولاد(کمک عائله مندی) تا پایان 18سالگی فرزند(پسر یا دختر) تعلق می‌گیرد و ازدواج یا عدم ازدواج فرزند در موضوع تأثیری ندارد. البته درصورت اشتغال به تحصیل فرزند(منحصرا)، حق اولاد تا پایان تحصیل تعلق می‌گیرد و حتی ازدواج فرزند نیز مانع استفاده کارگر از حق اولاد تا پایان تحصیل فرزند نخواهد شد.


@kardankaryabi
⭐️ فوری

رأی شماره ۱۵۷۳۱۸۸ مورخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۲
هیات عمومی دیوان عدالت اداری  

مطابق ماده ۵۶، ۵۹، ۵۸ و ۶۲ قانون کار پرداخت نوبت کاری و اضافه کاری و شب کاری و جمعه کاری بایستی بر اساس مزد پرداخت شود نه مزد مبنا و همچنین مزد مبنا با مزد تفاوت دارد


اولاً «مزد عبارت است از وجوه نقدی یا غیرنقدی و یا مجموع آنها که در مقابل کار به کارگر پرداخت می شود.»
ثانیاً مزد ثابت متمایز از «مزد» است.
ثالثا مزد ثابت عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل
رابعا «مزد» متفاوت از «مزد مبنا» است.

@kardankaryabi
سوال:
کارگری فرزند دختر بالای 18 سال دارد که ازدواج کرده است ولی درحال تحصیل است، حق اولاد تعلق می‌گیرد یا خیر؟

پاسخ :
با توجه به ماده 86 قانون تأمین اجتماعی، حق اولاد(کمک عائله مندی) تا پایان 18سالگی فرزند(پسر یا دختر) تعلق می‌گیرد و ازدواج یا عدم ازدواج فرزند در موضوع تأثیری ندارد. البته درصورت اشتغال به تحصیل فرزند(منحصرا)، حق اولاد تا پایان تحصیل تعلق می‌گیرد و حتی ازدواج فرزند نیز مانع استفاده کارگر از حق اولاد تا پایان تحصیل فرزند نخواهد


@kardankaryabi