«Հատկապես վտանգավոր է արտագնա աշխատողների հարկման գաղափարը․ եթե պետությունը սկսի հարկել նրանց ուղարկած գումարները, դա կարող է ոչ միայն սոցիալական լարվածություն առաջացնել, այլ նաև խթանել արտագաղթը։ Այս համակարգը չի կարելի դիտարկել միայն որպես տնտեսական կամ ֆինանսական գործիք․ այն նաև ազգային անվտանգության հարց է։ Եթե քաղաքացին կորցնում է վստահությունը պետության հանդեպ, դրա հետևանքն է դառնում ոչ միայն հարկերից խուսափելը, այլ նաև երկրի ներսում ապագայի հանդեպ հուսահատությունը»։
Forwarded from Sputnik Արմենիա
❗️Ռուբեն Վարդանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ավագ որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ և խնդրել է 3 ուղերձ փոխանցել
1. Արցախը եղել է, կա և կլինի։
2. Հավատա ինքդ քեզ՝ որպես Աստծո մի մասի, բարության և լույսի։
3. Իսկական հերոսը նա է, ով կարողանում է հույս վառել այնտեղ, որտեղ հույսի շող չկա. նա, ով դառնում է հենարան ուրիշների համար, երբ նրանք կորցրել են հավատը։
❤6
«Մարդկանց համար ես մնացել եմ «Գիքոր»: Շատ ժամանակ մոռանում եմ իսկական անունս, շատերը Գիքոր են ասում, բայց չեմ նեղանամ։ Նորմալ է»։
«Գիքոր» ֆիլմի գլխավոր հերոս Ալբերտ Ղուլինյանը 43 տարի անց վերադարձել է կինո. նա Sputnik Արմենիայի եթերում խոսել է 11 տարեկանում կինոյում հայտնվելու և 43 տարի անց կինո վերադառնալու մասին։
Ղուլինյանը, որն այսօր Դսեղ գյուղում զբաղվում է գյուղատնտեսական գործերով, խոստովանում է՝ Գիքորի կերպարը մինչ օրս անբաժան է իրենից: Դերասանը հիշում է, թե ինչպես է նկարահանումների ժամանակ համոզել Արմեն Ջիգարխանյանին (Բազազ Արտեմ), որ հարվածի իրեն. «Գնացի, ասեցի` մի սիլլա տուր, գյուղի տղա եմ, կդիմանամ, էլի»։ Դրվագը ստացվեց առաջին փորձից, իսկ Ջիգարխանյանը ապտակի դիմաց նրան ֆուտբոլի գնդակ նվիրեց։
Չնայած լավ մեկնարկին՝ Ղուլինյանը չշարունակեց դերասանական կարիերան։ 43 տարի անց նրա կյանքում նոր էջ է բացվել` Ղուլինյանը նկարահանվել է ժամանակակից գրող Ռուբեն Եսայանի գրքի հիման վրա էկրանավորված ֆիլմում։
👍2
Կոմիտասի պողոտայում բռնկված խոշոր հրդեհի վայրում աշխատանքները ղեկավարում է ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը։
«Մեզ համար գիրքը տարածելը բիզնես չէ: Գիրքը գիտելիք է. մենք գիրք ենք տարածում, որ մեր ժողովուրդը լինի ավելի ինֆորմացված, ավելի գրագետ»։
«Գրքի գիշերվա» նախօրեին «Բուկինիստ» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Խաչատուր Վարդանյանը և PR մենեջեր Անի Ավանեսովան «Ուրիշ նորություններում» ազդարարեցին տարվա ամենամեծ գրքային իրադարձության վերադարձի մասին. նոյեմբերի 7-ին ժամը 17:00-ից մինչև կեսգիշեր ընկերության բոլոր գրախանութներում գրքերը կզեղչվեն 30-40%-ով։
«Հայ ընթերցողը, այսօրվա համեմատ, երբեք չի ունեցել այսքան մեծ հնարավորություն լավ գրքերի, ինչպես հիմա է, ինչը պայմանավորված է պրոֆեսիոնալ հրատարակիչների աշխատանքով և տեխնոլոգիական զարգացմամբ: Եթե նախկինում ռուսերեն գրականությունը կազմում էր շուկայի 70%-ը, ապա վերջին տվյալներով` վաճառքի ծավալներով հայերեն գրքերի մասնաբաժինը հավասարվել է՝ 50/50»։
«Գրքի գիշերվա» ընթացքում գնորդները սովորաբան գալիս են ցուցակներով և նախապատվությունը տալիս գեղարվեստական գրականությանը, իսկ մանկական գրականությանը ծնողները գումար չեն խնայում նաև այլ օրերին։
«Գրքի գիշեր» ակցիան կշարունակվի նաև օնլայն հարթակում նոյեմբերի 8-ի կեսգիշերից մինչև առավոտյան ժամը 10:00-ն։
❤2
«Կտրուկ սրացում հայ–վրացական հարաբերություններում չի լինի, բայց Թբիլիսիի մտահոգությունն ակնհայտ է»։
Sputnik Արմենիան քաղաքագետ Հրանտ Միքայելյանի հետ է զրուցել։
«Եթե կենացները մի կողմ դնենք, Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունների միջև միշտ բազմաթիվ խնդիրներ եղել են, որոնք հիմա ուղղակի ավելի ու ավելի շատ են ի հայտ գալու, քանի որ Վրաստանում ազգային քաղաքականությունը ավելի ու ավելի է դառնում արտաքին քաղաքականության հիմնական սյունը»։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ Թբիլիսին մտահոգություններ ունի «Թրամփի ուղու» հետ կապված, քանի որ իրենց երկիրը կարող է տնտեսական կորուստներ ունենալ, և չի բացառվում, որ ի նշան դժգոհության՝ Վրաստանը գործի դնի իր լծակները, ինչպես այս տարի մի քանի անգամ տեսել ենք, երբ սահմանափակել է իր տարածքով այս կամ այն ապրանքի տեղափոխումը։
Քաղաքագետը հավելում է՝ տնտեսական մտահոգությունից բացի քաղաքական գործոն էլ կա․ հիշեցնում է՝ Երևանում անցկացված «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովը հոկտեմբերի 31-ին հրապարակել է բանաձև, որում անդրադարձ է արվում Վրաստանում ստեղծված իրավիճակին և նշվում՝ Վրաստանում վերջին իրադարձությունները ցույց են տվել ժողովրդավարության անկումը։ ՀՀ իշխող խմբակցության պատգամավորները կողմ էին քվեարկել այդ բանաձևին, որում Վրաստանի իշխանությունները «ինքնակոչ» են հայտարարվում։
👍1
«Առ այսօր որևէ ինֆորմացիա չկա, որ ՀԷՑ-ը լիզենզիայի պայմանների խախտում է կատարել, որը թույլ կտա Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ին զրկել լիցենզիայից»։
ՀԷՑ-ի շուրջ զարգացումների մասին Sputnik Արմենիան զրուցել է էներգետիկ հարցերի փորձագետ Հայկ Բադալյանի հետ։
📌«Եթե Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշում կայացնի լիցենզիայից զրկել ՀԷՑ-ի սեփականատերերին, ապա պետությունը կա՛մ կգնի ընկերությունը, կա՛մ կներգրավի օտարերկրյա խոշոր ներդրողի՝ պահպանելով մասնակցությունը կառավարման մեջ»,- գործադիրի նիստից հետո երեկվա ճեպազրույցում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրա խոսքով` եթե դա կլինի տրամաբանական գին, կառավարությունը շատ լրջորեն կքննարկի։ Եթե գինը կլինի շատ մեծ, և ակնհայտ կլինի, որ պետական բյուջեի միջոցներով մենք չենք կարողանա այդ ձեռքբերումն իրականացնել, ապա կգնանք երկրորդ սցենարով, ըստ որի՝ ՀԷՑ-ը մասնավորեցվում է միջազգային հեղինակություն ունեցող մասնագիտացած ընկերությանը, բայց, իհարկե, կառավարությունը որոշակի ներկայություն կունենա այնտեղ թե՛ օրենսդրական կարգավորումով, թե՛ բաժնետոմսերով, թե՛ «ոսկե բաժնետոմսով»։
Любовь без заискивания: Андрей Рубанов о розовом свете Еревана, красках Сарьяна, уроках Армении, смысле жизни и уважении к прошлому
Известный российский писатель, сценарист лауреат премий «Ясная Поляна» и «Национальный бестселлер» Андрей Рубанов в «Других новостях» поделился своими размышлениями о счастье, Армении, людях и ценности исторической памяти. Первое посещение Еревана стало для писателя настоящим открытием.
Несмотря на то, что книги Рубанова переведены более чем на 10 языков, писатель с гордостью отмечает, что после 10-летнего перерыва, его книги переведены и на армянский.
Писатель отметил, что изучал советский период истории Армении и высоко оценил вклад выдающихся сынов армянского народа — от Хачатуряна до Бабаджаняна: «Все знают «Танец с саблями» Хачатуряна, даже те, кто не знают где Москва». Говоря об истории, Рубанов отмечет: «Если мы не будем уважать прошлое, мы не можем считаться культурными людьми».
«Я выглянул утром в окно и понял, что нахожусь внутри картины Мартироса Сарьяна. Весь город розовый. Такого нет нигде, кроме Еревана. Можно не бывать в Италии и писать картины, но лучше там побывать. А для думающего культурного человека надо побывать хоть раз в таком месте, как Ереван».
«Մենք պատերազմի և խաղաղության միջև ընտրություն չունենք, մենք ունենք ընտրություն պատերազմի և ցեղասպանության միջև»։
«Աբովյան time» պոդկաստի հեղինակ Արման Աբովյանի զրուցակիցը քաղաքագետ Հրանտ Միքայելյանն է։
«Ելքը հետևյալն է՝ մենք մեր ուժերով չենք կարող դեմն առնել, հատկապես հաշվի առնելով, որ Արցախը տվել ենք, իսկ հիմնական վահանը Հայաստանի եղել է Արցախի առաջնագիծը, և հիմա մենք պաշտպանվելու հնարավորություն զգալիորեն չունենք։ Մենք պետք է ձեռնարկենք զսպման քաղաքականություն՝ ձեռք բերենք գործընկերներ, որոնցից անդադար հրաժարվում են այս իշխանությունները։ Ուրիշ ճանապարհ չկա»։
Քաղաքագետը խոսել է նաև ռուսական ցորենը երկաթուղային ճանապարհով Ադրբեջանի տարածքով, ապա Վրաստանով Հայաստան փոխադրման մասին․
«Եթե դիտարկենք Ադրբեջանի քայլերի նպատակները, ապա այստեղ երկու հիմնական նպատակ է առանձնանում․ առաջինը՝ ցույց տալ ինչ-որ շոշափելի արդյունք խաղաղության գործընթացում։ Ալիևը, կարծես, փորձում է այս կերպ օգնել Փաշինյանին՝ ամրապնդելու ներքաղաքական դիրքերը, քանի որ խաղաղության թեման Հայաստանում մեծ աջակցություն չունի։ Երկրորդ նպատակը՝ արտաքին ցուցադրական քայլն է։ Միևնույն ժամանակ, Ալիևը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ իր վերահսկողության տակ է պահում Հայաստանի ուղղությամբ ցանկացած բեռ։ Այսինքն՝ այսօր թույլ է տալիս, վաղը կարող է արգելել»։
👏3
«Հալեպ–Երևան–Հալեպ ուղիղ չվերթների վերականգնումն անհրաժեշտություն էր»։
Sputnik Արմենիան Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Զարմիկ Պողիկյանի հետ զրուցել է հետպատերազմական Հալեպում վերականգնվող կյանքի մասին, որի կարևոր բաղկացուցիչն է նաև Հալեպ–Երևան–Հալեպ չվերթի վերականգնումը։
📌Չվերթերը կիրականացվեն շաբաթը մեկ անգամ, յուրաքանչյուր ուրբաթ։ Սիրիայի հայաշատ այդ քաղաքի հետ ուղիղ օդային կապն ընդհատվել էր մոտ մեկ տարի առաջ՝ պատերազմական իրավիճակի պատճառով։ Այս ընթացքում մեր հայրենակիցները ստիպված էին Հալեպից ցամաքային ճանապարհով հասնել Բեյրութ, այնուհետև Բեյրութի օդանավակայանից՝ Երևան։
🙏2
«Առաջինից մինչև երկրորդ ընտրություն ըննդիմությունը իշխանության դեմ կոնոսոլիդացվելու հնարավորություն կստանա։ Բայց ինձ համար առաջնային կարևորության հարց է՝ արդյո՞ք փոփոխելու են 2026-ի ընտրություններին ընդառաջ, թե ոչ։ Իմ մտավախությունն այն է, որ սա քարոզչական հնարք է՝ ասելու են, որ մեզ քննադատում էիք՝ մենք համաձայնեցինք և գնում ենք փոփոխության, սակայն կկիրառվի ոչ թե 2026-ին, այլ հաջորդող ընտրություններում»։
Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության կառավարման խորհրդի փոխնագահ Դավիթ Խաժակյանը մեկաբանել է ընտրությունների կարգի նախատեսվող փոփոխություները, բացատրել առաջարվող փոփոխությունը ընթացիկ կարգի համեմատությամբ։