Please open Telegram to view this post
This media is not supported in your browser
«Չի հաջողել, ինչպես և նախորդ անգամ։ Այս անգամ մարդկանց թիվը նույնիսկ ավելի քիչ էր, քան նախորդ կիրակի»։
Sputnik Արմենիան քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանի հետ զրուցել ենք Հովհաննավանքում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին․ հաջողե՞լ է արդյոք Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի դեմ սկսած քաղաքական արշավը․
«Վարչական ռեսուրսի կիրառումն ու վարչապետի որոշակի ընտրազանգվածը միասին նույնիսկ չեն ապահովում իշխանության ցանկալի թվաքանակը»։
Forwarded from Sputnik Արմենիա
❗️Ծափաթաղում կորած 3-ամյա Տիգրանի հայրն է խեղդամահ արել նրան, լրագրողներին ԱԺ-ում ասաց ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
«Նախնական տվյալներով սպանություն է`երախայի հայրը խեղդամահ անելու ճանապարհով»,–ասաց նախարարը։
Sputnik Արմենիա
❗️Ծափաթաղում կորած 3-ամյա Տիգրանի հայրն է խեղդամահ արել նրան, լրագրողներին ԱԺ-ում ասաց ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։ «Նախնական տվյալներով սպանություն է`երախայի հայրը խեղդամահ անելու ճանապարհով»,–ասաց նախարարը։ @ArmeniaSputnik
❗️Երբ սկսվել են որոնողափրկարարական աշխատանքները, հայրը երեխայի մարմնի տեղափոխություն է իրականացրել․ ՆԳ նախարար
«Երեխայի հայրը նշել է, որ ներընտանեկան որոշակի հարցադրման ընթացքում է վրա հասել դեպքը։ Պետք է պատշաճ կերպով գնահատենք դեպքը, այս պահի դրությամբ այլ տվյալ չեմ կարող ասել»,– լրագրողներին հայտնել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
«Երբ սկսվել են որոնողափրկարարական աշխատանքները, ամբողջ հարակից հատվածում իրականացվել է տարածքի «սանրում», յուրաքանչյուր հաջորդ տարածքի անցնելու պայմաններում հայրը, ըստ նրա նախնական ցուցմունքի, երեխայի մարմնի տեղափոխություն է իրականացրել»։
«Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների դատավճիռերն արդեն իսկ կանխորոշված էին նախքան իրավական քրեական գործընթացների մեկնարկը»։
Sputnik Արմենիան զրուցել է Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանի հետ։
«Մենք կանխատեսում ենք ամենախիստ պատժատեսակների կիրառում, անգամ ցմահ ազատազրկման տեսքով»։
📌Հոկտեմբերի 31-ին Բաքվի դատարանում ավարտվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների նկատմամբ կեղծ դատավարության դատական լսումների փուլը։ Նոյեմբերի 3-ից կողմերը պետք է սկսեն ներկայացնել իրենց ավարտական ճառերը։
«Տեր Թադեի հարցը Մայր աթոռի կարգապահական հարցերի հանձնախմբի օրակարգում է»։
Sputnik Արմենիան զրուցել է Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանի հետ։
«Ինչպես Հաղարծինի քահանան Տեր Տարոն Հունանյանի հարցը, ով նախորդ կիրակի օրը մասնակցում էր Ստեփան Ասատրյանի հրավիրած ապօրինի պատարագին, այնպես էլ Տեր Թադե քահանա Թախմազյանի վերաբերյալ կարգապահական հարցերն ընդգրկված են Մայռ աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պարգևների շնորհման ու կարգապահական հարցերի հանձնախմբի օրակարգում ու սահմանված ընթացակարգով այդ հարցերը քննության կառնվեն»։
«Զեղծարարները կարող են գրել ցանկացած մարդու Telegram-ին և ասել «Ես պատրաստ եմ քո պրոֆիլը գնել, պատրաստ եմ վճարել 5000 կամ 10 000 դրամ».
Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում կիբերանվտանգության մասնագետ Սամվել Հայրապետյանը բացատրել է Հայաստանում տարածում ստացած կիբերհանցագործության նոր սխեման, որի մասին վերջերս հայտարարեց ոստիկանությունը։
«Մարդը ոչ թե բջջային հեռախոսահամարն է վաճառում, այլ այդ համարով բացված մեսենջերը։ Համարը շարունակում է օգտագործել ինքը, իսկ այդ համարով բացված Telegram–ը, Viber–ը կամ WhatsApp–ը` զեղծարարը։ Նա հնավարություն է ստանում այդ իրական մարդու պրոֆիլից գրել նրա ընկերներին»։
📌Պարզվում է Հայաստանում ևս կան մարդիկ, ովքեր պարտարստ են ընդամենը 5000 դրամով վաճառել իրենց անձնական տվյալներով բացված Telegram, Wiber կամ WhatsApp հավելվածները` կիբերհանցագործներին։ Ոստիկանությունը զգուշացրել է՝ նման գործարքների բացահայտվելու դեպքում քրեական պատասխանատվության են ենթարկվելու ոչ միայն զեղծարարները, այլև իրենց էջերը նրանց վաճառած քաղաքացիները։
1
«Աբովյան time»․ Համատարած անհանդուրժողականությունն է հանգեցրել այն իրավիճակին, երբ մարդիկ աստիճանաբար կորցրել են իրար լսելու ունակությունը։
Հանրային լարվածությունն իր հերթին հանգեցրել է նյարդայնության, հասարակական լարվածության խորացման ու հանցագործությունների աճի։ Այն սարսափելի դեպքերը, որոնք այսօր տեսնում ենք, հստակ ազդարարում են, որ եթե հանրային համերաշխությունը չվերականգնվի, դա կարող է ունենալ ամենածանր հետևանքները հասարակության, ընդհուպ պետության համար։
Եվ երբ ներքին հասարակական լարվածությանը գումարվում են նաև արտաքին սպառնալիքները, իրավիճակը առավել վտանգավոր է դառնում։
Ադրբեջանի հետևողական քաղաքականության՝ պատմությունը խեղաթյուրելու, տարածքային պահանջների և կեղծ «պատմական հիմնավորումների» ամենաթարմ օրինակը Ալիևի այսօրվա հայտարարությունն է, թե «քարտեզի վրա չկա Սևանա լիճ, կա Գոյչա»՝ իրենց՝ քոչվորների հորինած անվանումով, թե «մենք պետք է վերադառնանք մեր պատմական հողեր»։ Սա ոչ թե պատմության աղավաղում է, այլև Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հայտարարված ոտնձգություն։
С 1 по 8 ноября по всей России и за её пределами проходит юбилейная X Всероссийская просветительская акция «Большой этнографический диктант». Традиционно одним из организаторов и координаторов проекта в Армении выступает Русский дом в Ереване — представительство Россотрудничества, которое на протяжении многих лет объединяет всех, кто интересуется историей, культурой и традициями народов России.
Ведущий специалист Русского дома Сона Сараджян представила подробности: «Акция проводится в виде теста из 30 вопросов и приурочена к Дню Народного Единства. В первую очередь эти акции просветительские, это своеобразный праздник и нужно относиться к этому легко».
Заместитель руководителя представительства Россотрудничества в Армении Екатерина Андреева рассказала о расширенной географии проведения диктанта в Армении: «В Армении в этом году диктант проходит в очном формате на шести площадках — в Ереване, Гюмри, Ванадзоре, Иджеване, Капане и Фиолетово».
Сона Сараджян подчеркнула, что участников в Армении всегда особенно радуют вопросы в тесте, связанные с армянами.
Принять участие в этнографическом диктанте можно до 8 ноября — онлайн на сайте www.miretno.ru или на одной из офлайн-площадок в Армении.
«Վրաստանը մեր դարպասն է դեպի աշխարհ, դրանով Հայաստանը կարողանում է շնչել, առևտուր անել, իսկ նման բանաձևով հարաբերությունների վատթարացումը պարզապես խայտառակ բան է: Կարելի էր ձեռնպահ քվեարկել, կարելի էր դեմ քվեարկել։ Ինչո՞ւ այդպես վարվեցիք»։
«Աբովյան Time» պոդկաստի հեղինակ Արման Աբովյանի զրուցակից ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը անդրադարձել է նաև Եվրանեսթի զեկույցին Հայաստանի կողմ քվեարկելուն. դրանում Վրաստանի ներկայիս իշխանություններին անվանել են «ինքնահռչակ»՝ հղում անելով իշխող կուսակցության «հակաժողովրդական քաղաքականությանը, բռնությանը և քաղաքացիական ազատությունների սահմանափակումներին»:
«Ես մի վարկած ունեմ․ կարծում եմ՝ եվրոպացիները պահանջ էին դրել, և իրենց կաշին փրկելու համար՝ որպեսզի հանկարծ Եվրոպան որևէ հայտարարություն չանի Հայաստանում տիրող ժողովրդավարության խայտառակ վիճակի մասին, Հայաստանը կողմ է քվեարկել։ Բայց եվրոպացին եկել է այստեղ, գնացել է, իսկ դուք՝ ձեր հարևանի հետ չեք կարողանում հարաբերությունները կարգավորել։ Այդ հարաբերությունները տարիների քրտնաջան աշխատանքի արդյունք են՝ քարը քարի վրա դնելով կառուցված, փոխվստահելի հարաբերություններ։ Իսկ դուք մեկ քայլով ջուրն եք գցում այդ ամբողջը։ Էսօր մեր տնտեսվարողները բավական լուրջ խնդիրներ ունեն․ դուք չեք կարողանում նրանց հետ նորմալ բանակցել, չեք կարողանում լուծել վրացական կողմի հետ առաջացած հարցերը»:
«Կինոարդտադրության մեջ փոքր դետալների պատճառով է փչանում շատ բան, և հենց փոքր դետալների պատճառով է աճում շատ բան։ Հիմա փորձում ենք հասկանալ այդ փոքր դետալները՝ էդ լեգոյի կառուցվածքի մեջ, ճիշտ տեղում դնենք, որ բարձրանանք վերև»։
«Կինոդարանի» գլխավոր պրոդյուսեր Ռաֆայել Թադևոսյանը «Ուրիշ նորություններում» խոստովանում է՝ իրատեսորեն գնահատած՝ իրենց պրոդուկտը դեռ այն բարձրը չէ, որին ձգտում են. «Հենց մարդու «աստղը տանում է» չի ուզում աճել. մենք կայացած չենք, ուզում ենք աճել, ու շատ ենք ուզում աճել»։
«Հիմա պայմանավորվածություններ ենք ձեռք բերում, որ մեր կոնտենտը հայտնվի արտասահմանյան սթրիմինգային հարթակներում։ Դա մեզ կտանի նոր մակարդակի՝ դրսի պրոդաքշնների հետ աշխատանքի։ Կինոդարանը գումար է աշխատում այն մարդկանցից, ովքեր հավատում են հայկական կինոյին ու վճարում են իրենց 2000 դրամը։ Մենք էլ այդ գումարով ամեն նոր պրոյեկտն ավելի լավ ենք անում՝ ավելի թանկ, ավելի ուշադիր, ավելի մանրակրկիտ»:
«Պետությունները և հարկային համակարգերը հաճախ ձախողվում են, որովհետև քաղաքացիները չեն ստանում այն ծառայությունների որակը, որը սպասում են իրենց վճարած հարկերի դիմաց։ Հենց սա է պատճառը, որ մարդիկ չեն ցանկանում հարկ վճարել «սիրով»»։
«Աբովյան time» պոդկաստի հեղինակ Արման Աբովյանի զրուցակիցը «Հայաստանը ես եմ» նախաձեռնության ղեկավար, տնտեսագետ Նաիրի Սարգսյանն է:
«Հատկապես վտանգավոր է արտագնա աշխատողների հարկման գաղափարը․ եթե պետությունը սկսի հարկել նրանց ուղարկած գումարները, դա կարող է ոչ միայն սոցիալական լարվածություն առաջացնել, այլ նաև խթանել արտագաղթը։ Այս համակարգը չի կարելի դիտարկել միայն որպես տնտեսական կամ ֆինանսական գործիք․ այն նաև ազգային անվտանգության հարց է։ Եթե քաղաքացին կորցնում է վստահությունը պետության հանդեպ, դրա հետևանքն է դառնում ոչ միայն հարկերից խուսափելը, այլ նաև երկրի ներսում ապագայի հանդեպ հուսահատությունը»։
❗️Ռուբեն Վարդանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ավագ որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ և խնդրել է 3 ուղերձ փոխանցել
1. Արցախը եղել է, կա և կլինի։
2. Հավատա ինքդ քեզ՝ որպես Աստծո մի մասի, բարության և լույսի։
3. Իսկական հերոսը նա է, ով կարողանում է հույս վառել այնտեղ, որտեղ հույսի շող չկա. նա, ով դառնում է հենարան ուրիշների համար, երբ նրանք կորցրել են հավատը։
6
«Մարդկանց համար ես մնացել եմ «Գիքոր»: Շատ ժամանակ մոռանում եմ իսկական անունս, շատերը Գիքոր են ասում, բայց չեմ նեղանամ։ Նորմալ է»։
«Գիքոր» ֆիլմի գլխավոր հերոս Ալբերտ Ղուլինյանը 43 տարի անց վերադարձել է կինո. նա Sputnik Արմենիայի եթերում խոսել է 11 տարեկանում կինոյում հայտնվելու և 43 տարի անց կինո վերադառնալու մասին։
Ղուլինյանը, որն այսօր Դսեղ գյուղում զբաղվում է գյուղատնտեսական գործերով, խոստովանում է՝ Գիքորի կերպարը մինչ օրս անբաժան է իրենից: Դերասանը հիշում է, թե ինչպես է նկարահանումների ժամանակ համոզել Արմեն Ջիգարխանյանին (Բազազ Արտեմ), որ հարվածի իրեն. «Գնացի, ասեցի` մի սիլլա տուր, գյուղի տղա եմ, կդիմանամ, էլի»։ Դրվագը ստացվեց առաջին փորձից, իսկ Ջիգարխանյանը ապտակի դիմաց նրան ֆուտբոլի գնդակ նվիրեց։
Չնայած լավ մեկնարկին՝ Ղուլինյանը չշարունակեց դերասանական կարիերան։ 43 տարի անց նրա կյանքում նոր էջ է բացվել` Ղուլինյանը նկարահանվել է ժամանակակից գրող Ռուբեն Եսայանի գրքի հիման վրա էկրանավորված ֆիլմում։