"Rosatom" davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyovning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi
2026-yil 27-yanvarda "Rosatom" davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Yevgenyevich Lixachyov O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan bo'ldi.
Tashrif dasturiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev bilan bo'lib o'tgan uchrashuv asosiy o'rin egalladi. Aleksey Lixachyov Prezidentga Jizzax viloyatida qurilayotgan mamlakatdagi birinchi integratsiyalashgan atom elektr stansiyasi qurilishining joriy holati haqida axborot berdi. 2025-yil oktabr oyidan boshlab kichik quvvatli reaktor (KQAES) uchun kotlovan qazish ishlari jadal olib borilmoqda. Birinchi beton quyish ishlari 2026-yil mart oyiga rejalashtirilgan bo‘lib, bu dastlabki muddatlardan ancha oldinroqdir.
Tomonlar tinchlik yo'lidagi atom energetikasi sohasidagi O‘zbekiston-Rossiya hamkorligining ijobiy sur’atini ta’kidladilar shuningdek, loyihaning noyobligi alohida qayd etildi: dunyoda birinchi marta bir maydonchada bir vaqtning o‘zida katta quvvatli (VVER-1000) va kichik quvvatli bloklar qurilmoqda. Bu yechim allaqachon ilg‘or atom texnologiyalarining namoyish maydoni sifatida e’tirof etilmoqda.
Uchrashuvda atom energetikasi O‘zbekistonning 2030-yilgacha "yashil" energiya ulushini 52 foizga yetkazish maqsadiga erishishning asosiy elementlaridan biri bo'lishi ta’kidlandi.
Shuningdek, tashrif davomida, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari J.Xodjayev va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi ("O‘zatom") direktori A.Axmedxadjayev bilan ishchi uchrashuvlar o‘tkazildi. Natijalar bo‘yicha aniq vazifalar, nazorat nuqtalari va muddatlar belgilandi. Barcha ishlar qat’iy jadval asosida va yadro xavfsizlikning xalqaro me’yorlariga, shu jumladan MAGATE (XAEA) talablariga muvofiq ravishda olib borilmoqda.
Tinchlik yo'lidagi atomning elektr energetikasidan boshqa sohalarda: tibbiyotda (tashxis qo‘yish va davolash), qishloq xo‘jaligida (urug‘ va mahsulotlarni qayta ishlash), sanoat va ilm-fanda qo‘llanilishi muhokama qilindi. Aleksey Lixachyov stansiya negizida mintaqalarni rivojlantirish uchun energetika, ilm-fan, yuqori texnologiyali ishlab chiqarish va ijtimoiy loyihalarni birlashtiruvchi markaz - atom klasterini barpo etish rejalari haqida so‘zladi.
Kadrlar tayyorlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonlik yosh mutaxassislarni MMFIda, "Rosatom"ning boshqa oliy o‘quv yurtlarida o‘qitishni davom ettirish va kengaytirish, shuningdek, MMFIning Toshkentdagi filialini har tomonlama rivojlantirishga kelishib olindi.
Aleksey Lixachyovning tashrifi O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi atom sohasidagi strategik hamkorlikning mustahkamligini yana bir bor namoyon etdi. Erishilgan kelishuvlar mamlakatlarning energetik xavfsizligi hamda farovonligini mustahkamlash uchun xizmat qiladi.
Официальный визит генерального директора Госкорпорации «Росатом» Алексея Лихачёва в Узбекистан
27 января 2026 года в Узбекистан с официальным визитом прибыл генеральный директор Госкорпорации «Росатом» Алексей Евгеньевич Лихачёв.
Главным событием визита стала встреча с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым. Алексей Лихачёв доложил Президенту о текущем состоянии дел по строительству первой в стране интегрированной атомной электростанции в Джизакской области. С октября 2025 года активно ведётся разработка котлована под реактор малой мощности (АСММ). Первые бетонные работы запланированы на март 2026 года — существенно раньше первоначальных сроков.
Стороны отметили хорошую динамику узбекско-российского сотрудничества в мирной атомной энергетике. Особо подчеркнули уникальность проекта: впервые в мире на одной площадке будут строиться одновременно блоки большой мощности (ВВЭР-1000) и малой мощности. Это решение уже называют демонстрационной площадкой передовых атомных технологий.
На встречах было подтверждено, что атомная энергетика остаётся одним из ключевых элементов для достижения цели Узбекистана — довести долю «зелёной» энергии до 52% к 2030 году.
Также прошли рабочие встречи с заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан Ж.Ходжаевым и директором Агентства по атомной энергии при Кабинете Министров Республики Узбекистан («Узатом») А.Ахмедхаджаевым. По итогам определили конкретные задачи, контрольные точки и сроки. Все работы идут строго по графику и в полном соответствии с международными нормами ядерной безопасности, включая требования МАГАТЭ.
Обсудили применение мирного атома вне электроэнергетики: в медицине (диагностика и лечение), в сельском хозяйстве (обработка семян и продукции), в промышленности и науке. Алексей Лихачёв рассказал о планах создать на базе станции атомный кластер — центр, объединяющий энергетику, науку, высокотехнологичное производство и социальные проекты для развития регионов.
Отдельное внимание уделили подготовке кадров. Договорились продолжать и расширять обучение молодых специалистов из Узбекистана в МИФИ, в других вузах «Росатома», а также всемерно развивать филиал МИФИ в Ташкенте.
Визит Алексея Лихачёва ещё раз показал прочность стратегического партнёрства между Узбекистаном и Россией в атомной отрасли. Достигнутые договорённости открывают хорошие перспективы для укрепления энергетической безопасности и благополучия наших стран.