Мен ўзини кўз-кўз қилишга муҳтож бўлмаган, ўзида маънавий фазилатларни намоён этган гўзалликни афзал кўраман.
Робиндранат Тагор
Давлатимиз Раҳбарининг қўшни давлатлар билан дўстона, очиқ, ўзаро манфаатли ва конструктив ташқи сиёсати туфайли сўнгги етти йилда биргина Қирғизистон билан товарларнинг ташқи савдо айланмаси 3 баробарга ошди.
Қирғизистон билан чегарада жойлашган божхона постлари орқали ҳаракатланган фуқаролар, юк автотранспортлари ва темир йўл вагонлари сони 7 баробарга ошди.
Аҳамият беринг, 2017 йилда иккала давлат ўртасида 2,3 миллион нафар фуқаролар ҳаракатланган бўлса, бу рақам 2023 йилга келиб 16 миллион нафарга етди.
Айниқса, қирғиз ҳамкорлар билан товарлар экспорти ва импортини амалга ошираётган тадбиркорларимиз сони 2,7 баробарга ошди.
Бугун узоқ йиллик танаффусдан сўнг фаолияти қайта тикланаётган “Қорасув” ва “Учқурғон” чегара божхона постлари юқоридаги кўрсаткичларининг янада ошишига ижобий рағбат беради.
“Қорасув” чегара божхона пости тантанали равишда очилди!
Андижон вилояти Қўрғонтепа тумани Қорасув шаҳрида жойлашган “Қорасув” чегара божхона пости 15 йиллик танаффусдан сўнг яна ўз фаолиятини қайта тиклади.
Президентимизнинг оқилона сиёсати натижасида қўшни давлатлар билан ўзаро тенг манфаатли ва дўстона алоқалар тикланиб, икки давлат раҳбари ўртасидаги келишувга асосан Ўзбекистоннинг “Қорасув” ва Қирғизистоннинг “Корасуу” ўтказиш пунктларининг фаолияти қайта тикланиши белгилаб олинган эди.
“Қорасув” чегара божхона пости 3 гектардан зиёд майдонга эга бўлиб, бу ерда улкан қурилиш-бунёдкорлик ишлари амалга оширилди.
Эндиликда бу ерда кунига 12 минг нафардан зиёд фуқаролар ўтиб-қайтишлари мумкин.
Пост орқали йўловчилар асосан ёпиқ иншоотлар бўйлаб ҳаракатланишади. Постда божхона назорати ва расмийлаштирувини тезкор ва самарали амалга ошириш учун барча шароитлар назарда тутилган.
Постнинг очилиши қўшни давлат фуқаролари учун ҳам бир қатор қулайликларни юзага келтиради.
Жумладан, Қирғизистон Республикасининг Ўш вилоятидан Жалолобод вилоятига ўтиш учун шу вақтга қадар 120 км масофа босиб ўтилган бўлса, энди ушбу масофа 101 км.га қисқариб, Ўзбекистон ҳудуди бўйлаб транзит тарзида атиги 19 км ҳаракатланиш, кифоя.
Кун нафаси!
"Қорасув" чегара божхона постининг очилиш маросимидан фотосуратлар
“Қорасув” божхона постининг очилиши халқимизнинг ва азалий қирғиз оға-иниларимизнинг деярли ўн беш йилдан бери кутган орзуси ушалганлигини кўрсатмоқда!
Тадбирнинг расмий меҳмонлари рамзий лентани қирқишди ва божхона постидаги замонавий шарт-шароитлар билан яқиндан танишишди.