2. Արցախի տարածքում կա հոգևոր պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման իրական վտանգ, և դրա դեմը պետք է առնել։
3. Ադրբեջանը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ունի ոտնձգություններ
4. Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագրի համար առաջ է քաշում նորանոր պահանջներ
5. Բաքվում ունենք ռազմագերիներ, որոնք դատվում են շինծու գործերով՝ միջազգային նորմերի աղաղակող խախտումներով։
6. Արցախահայությունն իրավունք ունի վերադառնալու իր բնակավայրերը՝ խաղաղ ապրելու։
Այս դրույթներն իրականում պետք է լինեին աշխարհիկ իշխանությունների, պաշտոնական Երևանի օրակարգում։ Սա կլիներ նորմալը։ Բայց չկան։ Հիմա Վեհափառը Հայոց եկեղեցու անունից սա միջազգային լսարանի առաջ ձևակերպում է։
Ուրիշ ի՞նչ անի։ Այսօր որևէ միջազգային որևէ ատյանում հարգանք չունենք, աջակցություն չունենք, որևէ դաշնակից չունենք։ Եկեղեցի՞ն է մեղավոր։
Ալիևն ու Էրդողանը Լաչինում միջազգային օդանավակայան են բացում, մենք ինչո՞վ ենք զբաղված։
«Դիմակների պատռման» բրենդը
Այդ իբր «դիմակների պատռման» ժանրը Նիկոլի բրենդն է։ Սկզբում բանակի հրամկազմի և գեներալների թեման էր, հետո՝ 25 տարվա բանակցային էության։ Հետո, կհիշեք, պատերազմից օրեր առաջ Պետրոսի հետ նրա եթերի անոնսն էր պտտվում՝ թե բա էնպիսի բաներ կհրապարակեմ, որոնք Ալիևի իշխանությունը անհուսորեն կապակայունացնեն, հեղափոխություն կարտահանեմ Ադրբեջան։ Դրանից հետո պատերազմն էր։ Նախքան դա «պատռել էինք» դատարանների «դիմակները», հետո՝ ՍԴ-ի։ Հիմա եկեղեցու հերթն է։ Սրա վերջը լինելու է Հայաստանի՝ որպես պետության, «դիմակի» վերջնական պատռումը։
Մենք այս պայմաններում ունենք մեկ անելիք՝ զսպող մեխանիզմներ ստեղծել, և հասկանալով, որ սա գնում է պետության դեմոնտաժի՝ ձևավորել լուրջ համակարգեր։
Պետք է հայտարարել 100 տոկոսանոց մորատորիում, կտրուկ դադարեցնել ներընդդիմադիր լարվածությունը, ձևավորել լայն ճակատ, որը մի քանի պարզ ուղերձներով ինտենսիվ երկխոսության մեջ կմտնի սեփական ժողովրդի հետ։ Ու նաև՝ պետական համակարգի, նաև՝ այս պահին իշխանության թիմում եղածներից շատերի, որոնք գիտակցում են այս պրոցեսի ամբողջ վտանգավորությունը։
Եվ մի կարևոր բան. այսօր սխալ է հարցադրումը, թե՝ ինչ պիտի անի եկեղեցին։ Տվյալ դեպքում եկեղեցին մենք ենք. մենք եկեղեցում կնքում ենք մեր երեխաներին, ստեղծում ենք ընտանիքներ, վերջին հրաժեշտն ենք տալիս մեր հարազատներին, հազար ու մի խնդիրներով, մտատանջանքներով գնում ենք եկեղեցի՝ աղոթում, շփվում հոգևորականի հետ, եկեղեցին այն սպասավորներն են, որոնք պատերազմից հետո բառիս բուն իմաստով փրկեցին տասնյակ հազարավոր ընտանքիների՝ օգնելով վշտից չխելագարվել։
Հարցադրումն ուղիղ հակառակն է՝ ինչ պետք է անեմ ես, մենք՝ եկեղեցու, և հետևաբար՝ պետության համար։
👍2👏1
Начало читать тут...в частности, был сформирован некий военно-политический союз из вышеназванных стран под названием "Армия Турана".
Безусловно, большинство стран, входящих в ОТГ, отнеслись с некоторой опаской к субпроекту "Армия Турана" (особняком стоит Азербайджан, который с конца двухтысячных годов фактически отдал на откуп туркам собственную армию) и не спешили институализировать свои армии в туранские проекты.
Многочисленные совместные учения тут не в счёт: речь идёт о единой системе управления, стандартизации вооружения, единой политической и военной доктрине, естественно заточенной под "общетюркские" интересы (читай — интересы Турецкой Республики).
И вот на днях произошло любопытное событие, которое можно охарактеризовать как шаги по милитаризации Организации тюркских государств и превращению последней в некий аналог НАТО, повторимся, под чутким руководством британцев.
21 мая в Будапеште прошел неформальный саммит Организации тюркских государств. Напомним, что Венгрия в объединении обладает статусом наблюдателя (о странной "роли" нетюркской Венгрии в этом проекте мы поговорим отдельно).
Так вот, в итоговой декларации Будапештского саммита мы видим наращивание военного взаимодействия между государствами-членами ОТГ с формулировками, преследующими исключительно турецкие интересы (легитимизация оккупации Турцией половины Кипра, палестинский кейс, сирийский кризис).
Но самое важное то, что они начинают фактическую стандартизацию своих армий под турецкие лекала с последующим формированием рабочих инструментов для совместного использования вооруженных сил стран ОТГ в случае "необходимости".
Теперь просто вспомним, что турецко-азербайджанский тандем рассматривает физическую нейтрализацию Армении как приоритет.
Если к этому приплюсовать "неровное дыхание" турок по отношению к Крыму, Северному Кавказу, Башкирии и Татарстану, то картина для России и Армении вырисовывается, мягко говоря, более чем тревожная.