➡️Մանրամասները կարդացեք վերլուծության մեջ ❗️ամբողջական հոդվածը❗️
🇦🇲 Երկրաշարժից հետո Անդրանիկ Քոչարյանն իր կազմով թալանում է Գյումրին, ամեն բան տանում են. բացառիկ կադրեր։
1993 թ. Գյումրի
🤦‍♂️Հրահանգվել է չփչացնել խաղաղության հեքիաթը.
«Հրապարակ» թերթը գրում է.
«Չնայած երեկ ողջ օրը իշխանական քարոզչամեքենան եւ ՔՊ-ականները լծված էին հերքելու, թե գիշերը ադրբեջանական զինուժը կրակ է արձակել Վարդենիսի Սոթքի հատվածում, սակայն տեղացիներից ստացանք հաստատումներ, որ տեւական ժամանակ կրակել են, ու դա շատերն են լսել, մարդիկ զարմանում էին, թե ինչպես են կեղծ հերքումներ տարածում։
Մեզ ասացին, որ ամենաբարձր մակարդակով պետական ապարատին եւ համայնքային իշխանություններին հանձնարարվել է չխոստովանել կրակոցների փաստը, թերեւս՝ որ չխաթարվի Փաշինյանի հյուսած խաղաղության հեքիաթը։
Անգամ նորօրյա Արծրուն Հովհաննիսյան էին գտել՝ ի դեմս լրագրող Թաթուլ Հակոբյանի, որն առավոտյան գրառում արեց, թե ինքն այդ պահին Վարդենիսում է, կրակոցների մասին լուրերն ապատեղեկատվություն են, իսկ կարճ ժամանակ անց գրառումը հեռացրեց, քանի որ Վարդենիսից անուղղակի հաստատումներ էին ստացվում։
Եվ նույնիսկ նախարար Սուրեն Պապիկյանը «չորով» չհերքեց կրակոցների փաստը ԱԺ-ում լրագրողներին ասելով, որ ՊՆ-ն ներկայացնում է միայն վտանգավոր կրակոցների փաստերը։
Անգամ նման հարցերում իշխանությունը ճիշտ չի կողմնորոշվում այդ տեղեկատվությունը թաքցնելն ավելի է լկտիացնելու թշնամուն:
Եվ հակառակը իրականությունը ներկայացնելն այս դեպքում միայն օգնելու է մեր երկրի պաշտպանվածության բարձրացմանը:
Այս պահվածքը խոսում է այն մասին, որ փաշինյանական իշխանությունը մեկ թիրախ ունի հայ հասարակությունը, եւ ամեն ինչ անում է՝ նրան կառավարելու, մանիպուլացնելու եւ նվազած վարկանիշի մնացորդները պահպանելու համար»:
Внимательно смотрите на рожу этого выродка.
Это человек депутат.
Этого человека выбрали в Армении.
Руководитель этого выродка вообще назвал уничтожение Арцаха "шансом построить страну", одновременно сливая страну турецко-азербайджанскому тандему.
Выродки .
⚠️⚠️Փաստաբան Ռոման Երիցյանը պնդում է՝ իր դեմ արշավ է սկսվել՝ ոստիկանական խոշտանգումների մասին բարձրաձայնելուց հետո։
«Իրականությանը հետ որևէ աղերս չունի։ Կազմակերպված արշավ է իմ դեմ»,- այսպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում արձագանքեց փաստաբան Ռոման Երիցյանը՝ անդրադառնալով մամուլում շրջանառվող լուրերին, համաձայն որի՝ քաղաքացին դիմել է ոստիկանություն և հայտնել, թե Ռոման Երիցյանի կողմից խարդախության զոհ է դարձել։
Հիշեցնենք, որ տեղեկությունը մամուլում շրջանառվել էր այսօր, ըստ որի՝ Երեւանի բնակիչը հաղորդում է ներկայացրել փաստաբանի դեմ առ այն, որ փաստաբանական ծառայություններ մատուցելու քողի ներքո իրենից գումարներ է հափշտակել։
Այս լուրին Ռոման Երիցյանը ծիծաղով արձագանքեց՝ հերքելով այն։
Նա նշեց, որ քիչ անց կանդրադառնա՝ բացահայտումներ իրականացնելով, այդ թվում՝ ՔԿ-ի և ՆԳՆ-ի վերաբերյալ։
Երիցյանը կասկածներ ունի, որ սա կարող է կազմակերպված լինել՝ արցախցի Տիգրան Ուլուբաբյանին խոշտանգած ոստիկանների կողմից։
Ինչպես հիշեցրեց Երիցյանը՝ իր նկատմամբ հնարավոր հետապնդումների մասին խոսել էր դեռ նախօրեին՝ խոշտանգման դեպքի մասին բարձրաձայնելուց հետո։
Փաստացի, ՊՆ-ն հաստատում է թուրքնիկոլի դավաճանության փաստը՝ զորքերը հետ են քաշել հուշագրով, դատախազությունն էլ խոստովանում է իր հանցանքը՝ քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել.
2020թ․ դեկտեմբեր ամսին հուշագրի հիման վրա հայկական զորքերի հետքաշման և փաստացի առանց հանրաքվեի՝ ՀՀ սուվերեն տարածք հանդիսացող մի շարք բարձունքներ, Գորիս-Կապան-Ճակատեն ճանապարհը, Շուռնուխ և Որոտան գյուղերի մի հատվածը հայտնվել են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հանձնելու գործողությունները իրավապահ մարմինները շարունակում են պարտակել՝ այդպիսով վտանգելով երկրի սահմանադրական կարգը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Արա Այվազյանը հուլիսի 26-ին «Ազատության» հետ զրույցում հայտարարել էր, որ ինչ-որ փաստաթուղթ է ստորագրվել Գորիս- Կապան ճանապարհը և Սյունիքի Շուռնուխ գյուղի մի հատվածը Ադրբեջանին փոխանցելու մասին, որից ինքը կամ արտգործնախարարությունը տեղյակ չի եղել։
Այս առնչությամբ «Փաստինֆո»-ն 2024 թ. օգոստոսի 5-ին գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ ՊՆ՝ պարզելու, թե երբ և ում կողմից է ստորագրվել հուշագիրը, ինչ հարցեր է կանոնակարգում այն և ինչու այն չի ներկայացվել ՍԴ՝ սահմանադրականության հարցը պարզելու համար։
Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ հուշագրով շոշափվում են տարածքային հարցեր և առնչվում են ՀՀ բոլոր քաղաքացիների իրավունքներին՝ խնդրել էինք տրամադրել նաև հուշագրի օրինակը։
ՀՀ ՊՆ-ից մերժել էին տեղեկատվության տրամադրումը՝ պետական գաղտնիք լինելու պատճառաբանությամբ ։
2025թ. հունվարի 15-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում «Փաստինֆո»-ն կրկին բարձրացրել էր նույն հարցը՝ Սուրեն Պապիկյանին խնդրելով մեկնաբանել, թե ինչու է հանրությունից առ այս պահը թաքցվում հուշագիրը, որով 2020թ․ դեկտեմբերին հայկական զորքերը հետ են քաշվել մի շարք բարձունքներից եւ որ թվականի քարտեզն է դրվել այդ հուշագրի հիմքում։
Պապիկյանի արձագանքն առավել քան տարօրինակ էր. «Ես առիթ ունեցել եմ ասել, որ այդ փաստաթութը չի վերաբերում իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածին, բայց միևնույն ժամանակ, դուք խոսում եք մի փաստաթղթի մասին, որը հրապարակված է։
Այսինքն, այն փաստաթուղթը, որին հղում եք կատարում հրապարակված է, ու ես նոր բան այստեղ չունեմ ավելացնելու»։
Այն, որ Ս. Պապիկյանն ասուլիսի ընթացքում ստել էր, արդեն առիթ ունեցել ենք անդրադառնալու, քանզի այդ հուշագիրը պաշտոնապես երբեք չի հրապարակվել։
Այդուհանդերձ, հիմք ընդունելով Պապիկյանի հայտարարությունը, ասուլիսից հետո «Փաստինֆո»-ն կրկին գրավոր հարցում է ուղարկել՝ խնդրելով հայտնել, թե երբ ու որտեղ է այն հրապարակվել ու տրամադրել արդեն «հրապարակված» հուշագրի օրինակը։
Կառույցից ստացված գրավոր պատասխանում ՊՆ-ն ընդունել էր, որ Պապիկյանը սխալ տեղեկություն է փոխանցել։
«Փաստաթուղթը պաշտոնապես չի հրապարակվել, սակայն դրա բովանդակությունը հրապարակվել է 2021թ․ փետրվարին, ինչպես նաև դրան հաջորդած ժամանակահատվածում՝ մի շարք լրատվամիջոցներում և հասարակական-քաղաքական գործիչների սոցցանցերի անձնական էջերում»,- նշվում էր ՊՆ-ի պաշտոնական պատասխանում։
ՀՀ ՊՆ-ի կողմից փաստացի հաստատում ստանալուց հետո, որ առանց որեւէ սահմանադրականության ստուգում անցնելու հուշագրի վրա հիմնվելով են ՀՀ զորքերը հետքաշվել, ինչը ՀՀ օրենսդրության կոպտագույն խախտում է՝ «Փաստինֆո»-ն ևս մեկ գրավոր հարցում է ուղարկել, այս անգամ՝ գլխավոր դատախազությանը՝ պարզելու, թե արդյո՞ք քննության առարկա դարձվել է՝ առանց հանրաքվեի և հուշագրի՝ վավերացման գործընթացվի ՀՀ տարածքային ամբողջականության խախտման վերոնշյալ դեպքը։
Դատախազությանը խնդրել էինք հայտնել, թե արդյոք քրեական վարույթ նախաձեռնվել է և ինչ հատկանիշներով, արդյո՞ք վարույթի շրջանակներում հարցաքննվել է ՊՆ նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը և ինչ կարգավիճակով, քրեական գործով արդյո՞ք քրեական հետապնդման ենթարկվող անձինք կան, թե ոչ։
Դատախազությունից հարցմանը պատասխանելու համար մեկ ամիս ժամանակ են պահանջել, ու այդ ընթացքում ուսումնասիրել ու պարզել, որ ոչ մի քրեական վարույթ առկա չէ։
«Ձեր կողմից նշվածի վերաբերյալ ՀՀ դատախազությունում վարույթի առկայության մասին տեղեկատվություն առկա չէ»,- հայտնել են դատախազությունից։
Սա վկայում է ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված հանցավոր արարքի պարտակում, ինչի մեջ թաթախված է դատախազությունը ու ստանձնել է դրա հովանավորի դերը:
18++++ Ծանոթացեք, քպաթուրքական խունտայի բոզորդի, Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու անասուն տավարի ցավօղլի։
Սույն անառակի որդին ասում ա նիկոլը չի տվել, այլ մենք չենք կռվել։
Ինչ ասես էս ազընը սքիմ օղլուն ?!?
Տունդ ալամ աշխարհի հայերը այցելեն, թորքի ճոտ, բա էսքան զոհված ու վիրավոր տղերքը չեն կռվել, այ բ**զիիիի տղա?!?!
Գյումրեցիներց դուք էլ եք էս բոզի տղու կարծիքին ու սրան եք ընտրելիու?! Վաբշե չկա էլ հարգելու էտքան կռված տղերքին, աղջիկներին?!
Forwarded from Sputnik Արմենիա
Իսկ գիտե՞ք, որ ներկայիս Արզնին 19-րդ դարում հիմնադրել են Պարսկաստանից Հայաստան տեղափոխված ասորիները։
Խորհրդային տարիներին Արզնիում մոտ 6000 ասորի է ապրել, հիմա գրեթե 1000-ն են։
Գյուղի դպրոցը ԽՍՀՄ հերոս, ազգությամբ ասորի Սերգեյ Սարխոշևի անունով է կոչվում, գրեթե 2600 տարի պետություն չունեցող ասորիները ջանք չեն խնայում լեզուն պահպանելու համար։ Ի դեպ, ասորերենի մասին․ այբուբենն ունի 22 տառ, ու բոլորն էլ՝ բաղաձայն։
Արզնիի Սուրբ Մարիամ եկեղեցին ասորիները կառուցել են 1828 թվականին՝ Պարսկաստանից Հայաստան գալուց անմիջապես հետո։ Ի դեպ, ասորիների պատարագները հին արամեերենով են կատարվում։ Ասորիները սփռված են աշխարհի տարբեր երկրներում։ Ուր էլ լինեն, պահպանում են լեզուն, հավատն ու սովորույթները։