Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорига кўра, 2026 йилда муборак Рамазон ойи 19 февраль куни бошланади.
Рамазон ойи муносабати билан эҳтиёжманд оилаларга бир мартталик ёрдам берилади
Ногиронлиги бор шахсларнинг даволаниш ва жарроҳлик харажатлари қопланади
Шавкат Мирзиёев бугун Рамазон ойида эҳтиёжманд аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш чораларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Йиғилишда Рамазон ойида аҳолининг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, нуронийлар, ёлғиз ва эҳтиёжманд фуқаролар ҳолидан хабар олиш ҳамда оғир аҳволдаги оилаларга амалий ёрдам кўрсатиш устувор вазифа экани таъкидланган.
Маълум қилинишича, “Рамазон – меҳр-мурувват, аҳиллик ва шукроналик ойи” шиори остида комплекс чора-тадбирлар амалга оширилади. Бу мақсадлар учун “Вақф” хайрия жамоат фондига 750 млрд сўм, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги орқали эса 300 млрд сўм ажратилади.
Ажратилган маблағлар ҳисобидан эҳтиёжманд оилаларга бир марталик моддий ёрдам, ногиронлиги бор шахсларнинг даволаниш ва жарроҳлик харажатларини қоплаш режалаштирилган.
Шунингдек, ёт ва бузғунчи ғоялар таъсирига тушиб қолган фуқароларни ижтимоийлаштириш, моддий қўллаб-қувватлаш, тиббий ва психологик ёрдам кўрсатиш ҳамда касб-ҳунарга ўргатиш орқали бандлигини таъминлаш зарурлиги қайд этилди.
Президент ҳар бир маҳаллада эҳтиёжманд оилаларнинг аниқ ва шаффоф рўйхатини шакллантириш, ижтимоий ёрдамларни эса дини, миллати ва ижтимоий келиб чиқишидан қатъи назар адолатли етказиш бўйича масъул идораларга қатъий назорат ўрнатишни топширган.
🇺🇿Odil sudlov akademiyasida korrupsiyaga qarshi kurashish, ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash maqsadida maxsus Telegram-bot ishga tushirildi
Ushbu bot orqali:
— korrupsiya holatlari haqida xabar berish;
— taklif va murojaatlar yuborish;
— qonunbuzilish holatlari yuzasidan ma’lumot taqdim etish mumkin.
Barcha murojaatlar belgilangan tartibda ko‘rib chiqiladi va maxfiylik kafolatlanadi.
Bot havolasi: @odilsudlovak_antikor_bot
В Академии правосудия в целях противодействия коррупции, обеспечения открытости и прозрачности запущен специальный Telegram-бот
С помощью данного бота пользователи могут:
— сообщать о фактах и признаках коррупции;
— направлять предложения и обращения;
— предоставлять информацию о нарушениях законодательства.
Все поступившие обращения рассматриваются в установленном порядке.
Конфиденциальность заявителей и переданных сведений гарантируется.
Ссылка на бот:
@odilsudlovak_antikor_bot
To strengthen anti-corruption efforts and ensure openness and transparency, a dedicated Telegram bot has been launched at the Academy of Justice
Through this bot, users may:
— report cases or indications of corruption;
— submit suggestions and appeals;
— provide information regarding violations of the law.
All submissions are reviewed in accordance with established procedures.
The confidentiality of applicants and submitted information is fully guaranteed.
Bot link:
Odil sudlov akademiyasida xalqaro muloqot ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida “SpeakUp: Judicial Edition” Speaking Club o‘z faoliyatini boshladi!
Haydovchilik guvohnomasidan mahrum bo‘lganlar uchun muhim ma’lumot!
Amaldagi qonunchilikka muvofiq, ayrim hollarda haydovchilik guvohnomasini belgilangan muddat tugashini kutmasdan avval tiklash mumkin.
Batafsil videoda.
Важно для водителей, лишённых водительского удостоверения!
В отдельных случаях водительское удостоверение возможно восстановить досрочно, не дожидаясь окончания установленного срока.
Подробности — в видео.
Important information for drivers whose driving license has been revoked!
In certain cases, it is possible to restore a driving license before the expiration of the imposed period.
Details are explained in the video.
Ўзбекистон мусулмонлари идораси 2026 йилги Рамазон тақвимини эълон қилди
Унда саҳарлик ва ифторлик вақтлари Тошкент вақти билан кўрсатилган. Ҳудудлардаги саҳарлик ва ифторлик вақти тафовутини аниқлаш учун @fatvouz_taqvim_bot Telegram боти ҳам ишга туширилган.
#Айни_дақиқаларда...
Судьялар олий кенгашининг судьялик лавозимларига танлаш ва тайинлашга доир очиқ танлов шаклидаги йиғилиши бўлиб ўтмоқда.